Bellezza Bohemia - Maďarský ohař krátkosrstý

Chovatelská stanice maďarských ohařů Bellezza Bohemia

Milovnicí psů a zvířat všeobecně jsem už od narození. V naší rodině jsme vždy nějakého pejska měli. Mým prvním pejskem byl bezpapírový bišonek Denny, kterého jsme si pořídily s mamkou, když mi bylo 10 let a na kterého budeme vždy s láskou vzpomínat. Od doby, co jsem se osamostatnila, jsem toužila po vlastním pejskovi a neustále přemlouvala tehdy ještě přítele k pořízení pejska. Přemlouvání trvalo asi 3 roky, mezitím jsme se dohadovali o plemeni, které by se nám líbilo. Nakonec jsme udělali kompromis a vybrali plemeno maďarského ohaře.

Na začátek bychom se měli představit :) Já jsem Petra a jsem panička Miušky. Samozřejmě máme i páníčka, který se jmenuje Michal. V neposlední řadě hlavní aktérka Mia, fenečka maďarského ohaře, celým jménem Bellezza Mia, což v italštině znamená Moje kráska, ale doma jí říkáme Mia, Mioušek, Miuška, Miulína, Miulínka, Miulinda, koblížek, zrzounek a když zlobí, tak je to Miuše nebo krůta :) Od začátku byla sice nejmenší štěně z vrhu, ale za to nejaktivnější a nejzlobivější. Začátky s ní byly leckdy velmi náročné, ale postupně z ní vyrostla pěkná a šikovná fenečka s velkým srdcem a naprosto nekonfliktní povahou, která nám každý den dává najevo, jak moc nás má ráda. A my jí samozřejmě.
Chovatelská stanice maďarských ohařů Bellezza Bohemia
Mia se narodila 26.6.2013 spolu se svými 8 sourozenci v Praze v chovatelské stanici Campo Stellare, jejíž majitelkou je chovatelka Eliška Jiroutková, která nám velmi ochotně se vším poradila, vše vysvětlila, byla velmi milá a o štěňátka se vzorně starala. Spojení jsem hledala poměrně dlouho. Maminkou štěňátek je krásná Stella (Ch. Barcelona C9H13NO3) a tatínkem vznešený Drago (GCh. Drago z Chejlavských lesů "U"). Na první návštěvě u Elišky jsem byla krátce po tom, co byla potvrzena březost Stelly a štěňátka již nosila v bříšku. Tehdy jsme byli s přítelem rozhodnutí pro pejska a tak jsme si ho předběžně zamluvili. Na Elišce se mi líbilo, že nás předem pořádně vyzpovídala a bylo vidět, že jí není lhostejné, komu štěňátka bude dávat. Po celou dobu Stellinčiného těhotenství jsme byli s Eliškou v kontaktu a netrpělivě jsme čekali na příchod štěňátek na svět. V poslední chvíli jsme si ale rozmysleli pohlaví našeho budoucího štěňátka a rozhodli jsme se pro holčičku. Když nastal den D, porod štěňátek, modlila jsem se, aby bylo vše v pořádku a narodil se takový počet holčiček, aby jedna zbyla i na nás, vzhledem k našemu pozdnímu rozhodnutí. Štěňátka se narodila v pořádku v poměru 5 kluků a 4 holčičky. Když jsme se na naší budoucí psí holčičku v jejích třech týdnech přišli poprvé podívat, našli jsme v porodní bedně devět překrásných zrzavých kuliček s barevnými mašličkami kolem krku, které se jen tak koulely a kňučely. Jedna kulička byla hezčí než druhá a já jako první vzala do ruky nejmenší, nejtmavší a nejklidnější holčičku s červenou mašličkou a bylo jasno! Okamžitě si nás získala. Od té doby jsme jí začali říkat pracovním jménem Karkulka. Jelikož jsme byli v pořadí třetí ve výběru ze 4 holčiček, tak jsem moc nevěřila, že bychom měli takové štěstí a nikdo v pořadí před námi by si jí nevybral. Na návštěvě štěňátek jsme byli ještě mnohokrát, ale už jsme byli zaměřeni jen na tu "naší" Karkulku. Na začátku srpna mi Eliška poslala smsku, že je rozhodnuto... "Karkulka bude 100% Vaše" :) V tu chvíli jsem byla nejšťastnější, protože jsem věděla, že si pojedeme pro červenou holčičku, které budeme říkat Mia. Miu jsem si vysnila a tento sen se mi 16.8.2013 splnil a od tohoto dne se začal psát můj příběh s maďarským ohařem.

Ačkoliv je maďarský ohař lovecký pes, Miu jsme si pořídili do bytu s úmyslem, že to bude hlavně pes společník a mazlík. O výstavách a loveckém výcviku jsem moc nevěděla, ale nezavrhovala jsem je, už vzhledem ke krásným úspěchům jejích rodičů. V tuto dobu jsem ještě netušila, jak mi maďarský ohař převrátí život vzhůru nohama.

Jak Mia rostla, tak jsme spolu nejdříve prošly školičkou pro štěňátka a výcvikem základní poslušnosti. Poté jsem se začala více zajímat o lovecký výcvik. Začátky byly velmi náročné, učily jsme se obě dvě, ale postupem času se z výcviku stal koníček a dnes už si neumím svůj volný čas představit bez psa, bez výcviku a bez všech aktivit, které spolu děláme. Z Miušky se stala šikovná fena, jak na poli pracovním, tak na poli výstavním. Podařilo se nám úspěšně zvládnout několik loveckých zkoušek a stala šampionkou krásy několika zemí. Další šampionáty máme rozdělané a pokusíme se je v následujících letech dokončit. Po pracovní stránce toho máme také hodně v plánu. Mia nám změnila od základu život a díky ní jsme poznali spoustu nových skvělých přátel. Díky Miušce jsem dne 18.2.2016 založila naší mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici Bellezza Bohemia, zapsanou pod registračním číslem 83/16. Dlouho jsem pro naši chovatelskou stanici vymýšlela název, kam jsem chtěla vložit Miušky jméno, ale nakonec má ještě hlubší význam - Bellezza = krása, Bohemia = Čechy, tedy Krása Čech. V italštině se název boemia používá pro Čechy v souvislosti s broušeným sklem a naším rodným městem je Jablonec nad Nisou, tedy město sklářů. V celém názvu Bellezza Bohemia je navíc ukryté celé jméno Miušky „Bellezza Mia“ :)

webové stránky, grafika pro chovatele a focení psů cernohubova.com    NÁVŠTĚV